Historie
Unikátní architektonickou památkou připomínající historický odkaz a zašlou slávu průmyslového rozmachu v příhraničním regionu se může pyšnit město Kraslice. Na jeho jižním okraji, poblíž železniční trati, se nachází areál bývalých městských jatek postavený v letech 1903 a 1904 podle projektu Antona Möllera. Dnes tu sídlí obchod se stavebninami, stylové občerstvení a také expozice zrekonstruovaného ojedinělého strojního zařízení v jatkách. Konkrétně to je hlavním magnetem pro turisty, kteří do Kraslic přijíždějí obdivovat industriální památky a chtějí vidět, co se ukrývá ve staré výparníkové věži dominantně vyhlížející nad úrovní nízkých budov zachovávajíc si dobový ráz a majestátnost. Právě v ní se ukrývá zrestaurované technické zařízení k výrobě ledu. Celý chladicí systém poháněl velký parní stroj, později elektromotor, který je návštěvníkům na odiv ve strojovně, odkud lze vystoupat až do nejvyšších pater bývalé výrobny ledu s obřím ledničkovým výparníkem.
Návštěvníci mohou nahlédnout do zrenovované strojovny.
Prohlídka je možná od pondělí do pátku v době od 10 do 16 hodin. Zájemci se však mohou zastavit i o víkendu. „Nedávno sem v neděli přijeli lidé až z Rokycan. Dočetli se o našem unikátu a chtěli ho vidět. Provedl jsem je tedy celým areálem a povyprávěl o historii městských jatek a ukázal jim, jak pokračují záchranné stavební práce,“ pověděl majitel objektu Alexandr Tučák. Ten památku od města zakoupil v roce 2002 a od té doby ji postupně zvelebuje. Krok za krokem, cihlu po cihle, vrací této stavbě její architektonickou důstojnost. „Každý rok opravuji nějakou část stavby. Někdy je to oprava okrasného zdiva, omítek, střechy, jindy zase výměna oken. Za zmínku stojí, že kvůli zachování původních prvků a rázu stavby jsme nechali všude instalovat okna kovová,“ poznamenal Tučák.
V prosinci roku 2011 se veřejnost poprvé přišla podívat na novou expozici. Lidé tehdy zvědavě nahlíželi do všech zákoutí výparníkové věže a nadšeně si fotografovali nastartovaný pohon strojního mechanismu, který se podařilo částečně zprovoznit. Kompletně obnovit původní technologii by však bylo příliš nákladné.
Novinkou v areálu je občerstvení s posezením vhodně zapadající do konceptu stavby. Hosta vítá útulné prostředí navozující stylovou atmosféru. „Dále máme v plánu vybudovat v sousední hale expozici věnovanou zemědělství a průmyslovému dědictví Kraslicka. Vystavit tu chceme dobovou techniku a náčiní, které kdysi sloužilo venkovskému lidu. Už se mi třeba ozvali myslivci, že mají vysloužilou třídičku na obilí. Přesně takové exponáty tady budou mít své místo,“ konstatoval Tučák.
obsah278_1.jpg
Karel rytíř Kriegelstein von Sternfeld

Pocházel z početného českého židovského rodu, jehož příslušníci byli většinou právníky, poslanci Českého zemského sněmu a regionálními politiky.
Narodil se 10. řijna1860 jako syn krajského komisaře Josefa rytíře Kriegelsteina von Sternfelda v Ústí, gymnaziální studia absolvoval v České Lípě a v Litoměřicích.Dostal německé stipendium na Univerzitě v Praze pro studium práv. Stal se členem spolku Burschenschaft ,,Carolina". V roce 1882 promoval a pracoval jako praktikant a koncipient u několika advokátů v Karlových Varech. 12. listopadu 1889 přišel jako advokát do Kraslic. V městských službách si získal zásluhypři výstavbě městských jatek, elektrárny a zřízení střední školy. Podporoval průmyslové podnikání a jeho rozvoj za pomoci Městské spořitelny. Zúčastňoval se veřejných akcí. Politicky se angažoval v Sociálně demokratické straně. 1899 byl členem Obecního zastupitelstva a zástupcem starosty. Při jeho pohřbu 10. března 1920 pronesl purkmistr Karl Fuchs obsáhlou řeč, ve které zhodnotil velké Kriegelsteinovy zásluhy o město Kraslice. Její znění otiskl ,,Graslitzer Volksblatt".
Počasí Kraslice - Slunečno.cz


TOPlist
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one